|
<<előzőoldal 1. oldal következő oldal>> MEGÜTÉS
Megütésnek nevezzük azt az ütést,
amikor a labdát nagy erővel, laposan a háló felett, A megütés lehet tenyeres, illetve fonák.
A megütés támadó jellegű ütés, amelyet leginkább az oldalvonalaknál alkalmaznak olyan esetben, amikor az ellenfél labdája túl alacsonyan jön át ahhoz, hogy azt le lehessen ütni.
Megütni azokat a labdákat lehet, amelyek a váll és a térd közötti magasságban vannak.
A megütést különösen és elsősorban a páros játékban alkalmazzák a játékosok annak érdekében, hogy a labdát laposan tartsák, ne adják fel támadásra. A pároshoz képest kevésbé, de egyéniben is fontos és hasznos ütésfajta.
A lapos és gyors megütés célja, hogy a labdát az ellenfél mögé küldjük, és ezzel erőtlen visszaadásra kényszerítsük. Emellett – a helyzettől függően – eredményes lehet az ellenfél térfelének csak az elejére, illetve közepére helyezett, laposan meglőtt labda is.
A megütés lehet egyenes – az oldal
vonallal szinte párhuzamos– de üthető keresztben is.
A megütés technikáját illetően vegyél példát a vízparton lapos kövekkel játszott, oldalsó kavicsdobálásról, a kacsáztatásról. A megütésnél is lényeges a megfelelő lábmunka.
A labda íve megütésnél
Tenyeres Megütés
Fonák Megütés
A fonák oldalra laposan érkező labdát – ellentétben a korábban tárgyalt ütésfajtákkal – úgy technikailag, mint pedig az idő szorítása miatt igen nehéz áthajlásból, tenyeressel megütni, (bár nyilvánvalóan vannak nagyon felkészült játékosok, akik képesek erre).
Ezért a fonák megütésnek kétféle módja van, attól függően, hogy hova jön az ellenfél labdája.
Amennyiben a labda a baloldalon a testedhez közel érkezik be – és nem alkalmazod az áthajlást – elég, ha a bal (ill. jobb) lábaddal lépsz ki oldalra, és úgy ütöd meg a labdát, viszont ha a labda az oldalvonalhoz közel van, ki kell fordulnod és a jobb lábaddal (ill. a ballal) keresztbe a bal (jobb) lábad elé kell lépned.
Ezek után nézzük, milyen
A fonák megütés technikája:
A megütéssel nem feltétlenül tudsz
pontot szerezni, viszont kiválóan alkalmas a következő
SZÜKSÉGES KIHANGSÚLYOZNI, HOGY
a megütésnél éppen olyan fontos szerepe van a gyors és nagyon erőteljes csuklómozdulatnak, mint a leütésnél, azaz ütés előtt teljesen el kell engedni és lazítani a csuklód, és mint amikor a kézfejeddel nagyon indulatosan elhessentesz az arcod elől valamit, a csuklót lendületesen ki kell „csapni” a jó megütés másik elengedhetetlen alapfeltétele, hogy az ütőfej mindvégig kerettel merőleges legyen a talajra, és derékszögben találkozzon a labdával, továbbá az ütés kivezetése párhuzamos legyen a talajjal, máskülönben a megütés sem vízszintes, sem lapos nem lesz, vagy a hálóban köt ki.
|
Copyright © 2005 dtse@freemail.hu |